קריית הוותיקן

קריית הוותיקן

עשרים אלף. זהו ממוצע האנשים שמבקרים ביום אחד בקריית הוותיקן ברומא.

אחרי שהמספר העצום הזה מחלחל מבינים שכנראה עשרים אלף אנשים לא טועים ואם אתם מטיילים באיטליה ואתם לא מגיעים לביקור בוותיקן זה כנראה כמו להגיע לביקור בארץ ולא לטעום חומוס ופלאפל.
הכמות העצומה של מבקרים רומזת לנו שלביקור הזה צריך להתכונן ולהיערך מראש, אלא אם כן בחרתם להשתמש בשירות הדרכה וסיור מאורגן.

60 מילים בלבד על מדינת הוותיקן

באיטלקית נקראת Città del Vaticano, שטחה כמחצית קמ”ר, פחות מ-1000 תושבים בעלי אזרחות זמנית התקפה רק לתקופה שהם עובדים וחיים בה, לאורך השנים עברה רמות שונות של עצמאות, כאשר הממוסדת והבין-לאומית ביותר נעשתה בשנת 1929.
יש לה מערכות פוליטית, אדמיניסטרטיבית ומשפטית נפרדת, האפיפיור נקרא הכס הקדוש ואם אתם פוגשים אותו אתם יכולים לפנות בתואר “הוד קדושתו” או “האב הקדוש”.

זה בכלל לא ותיקן אלא וטיקן

על פי האקדמיה העברית ללשון האיות הנכון של המילה הוא בשימוש באות ט’ ו-ו’ אחת, כלומר “וטיקן”. כך או כך, ביקור בוותיקן הוא למעשה חזרה בזמן וביקור בעבר.

קריית הוותיקן הינה מרכז תרבותי, דתי, אומנותי הכולל בתוכו מאות שנים של היסטוריה וכל מי שמבקר באתרים ורואה את כל מה שיש בו יוצא לא פחות מנפעם. אולם, עומק הנפעמות משתנה בהתאם להבנה והידע שמאחורי הדברים.

הוותיקן הוא אולי המקום המשמעותי ביותר שביקור בו ללא הסבר מלווה על ההיסטוריה של המקומות, על האנשים, על האופן שבו דברים התרחשו וכיצד הם נעשו, מצמצם בצורה משמעותית את החוויה.

מה חייבים לראות בוותיקן?

  • האפיפיור (לא באמת חובה) – אפשר לראות אותו כל יום רביעי בשעות הבוקר נואם את הדרשה השבועית שלו מול כיכר פטרוס (למעט בקיץ אז הוא נופש בבית הקיץ של הוותיקן).
  • הקפלה הסיסטינית אחת משתי הכנסיות הכי מפורסמות בעולם (הכנסייה השנייה המפורסמת נמצאת די קרוב אליה). מפוארת ומרשימה, ידועה בעיקר עקב קישוטים וציורים של טובי אומני איטליה ואירופה בעת ההיא ובראשם התקרה שלה שצוירה על ידי דה וינצ’י.
  • כנסיית פטרוס הגדול – כנסיית הבית של האפיפיור, על שמו של פטרוס הקדוש (שמו המקורי היה שמעון) שמונה על ידי ישו עצמו לעמוד בראש הכנסיה הקתולית ולמעשה נחשב לאפיפיור הראשון.
  • מוזיאון הוותיקן – מספר מוזיאוניים המכילים אוצרות תרבותיים מתוארכים למאות שנים אחורה ומספרים סיפורי מדהימים על העבר ובמידה רבה דרכם על ההווה שלנו.
  • גני הוותיקן – אזור ירוק מטופח להפליא בצמחים, פרחים ועצים.
  • כיכר סנט פטרוס – הכיכר מול הכנסייה נחשבת למתחם הכניסה לוותיקן והיא מקום התכנסות של מאמינים, תיירים ולמעשה כל מי שמגיע חייב לעבור בכיכר.

דם ופוליטיקה

הבנה של מוסד הוותיקן לא יכולה להתקיים ללא היכרות עם מאבקי הכוח במשך מאות שנים שהתנהלו בו וסביבתו, ללא היכרות של המלחמות שניהל בעצמו ומלחמות בהן היה מעורב וללא היכרות עם המלחמות שהתקיימו עליו.

ההשפעה של הנצרות באמצעות מוסד הוותיקן השפיעה ומשפיעה באופן עצום, עד היום וככל הנראה גם בעתיד הנראה לעין על כל העולם ובכלל זה גם על העם היהודי שבמשך שנים רבות היה תלוי באופן שבו הוותיקן התייחס ליהדות.

איך לסייר?

מרבית האנשים שאינם קתולים ונוצרים מבקרים בוותיקן פעם אחת או פעמיים ולכן חשוב לנצל את הביקור הראשון כביקור מקיף.

אפשר כמובן לסייר באופן עצמאי, עם ספר או הסברים שמוצאים באינטרנט, אך בכדי להנות ובעיקר להתפעם מהביקור צריכים את הסיפורים הגדולים והקטנים שמאחורי הדברים ואת זה ניתן לעשות רק באמצעות סיור בוותיקן בעברית.

הדרכה מסודרת קבוצתית או אישית בשפה שאתם מבינים, עם יכולת לשאול שאלות, מאפשרת לכם להתרכז באופן מלא בביקור בלי לחפש בגוגל.

4 דברים שכמעט שכחנו לציין

  • הוותיקן נמצא ברומא שבאיטליה.
  • מומלץ מאד לרכוש כרטיסי כניסה מראש למקומות, אלא עם נערכתם מראש עם סיור מודרך.
  • חשוב להתעדכן מראש בשעות הפתיחה ושינוים בשעות ובימים עקב חגים, שיפוצים ואירועים שונים.
  • להגיע בתחבורה ציבורית.

סיכום

מגיעים לרומא ומתכננים לבקר גם בוותיקן, היערכו לביקור מראש.
ביקור ברומא ובאופן ספונטני ביקור בוותיקן יוביל קרוב לוודאי שתראו ותחוו רק חלק מהדברים שיש למקום המשמעותי, החשוב והיפה הזה להציע.
כדי להפיק את המקסימום מהוותיקן הצטיידו מראש בסיור מודרך ברומא שיחסוך לכם הרבה זמן והכנות.