סיור בותיקן בעברית – המדריך המלא 2024

קריית הוותיקן (או מדינת הוותיקן בפי לא מעט אנשים ברחבי העולם) היא מדינה ריבונית קטנטנה המונה כ- 1000 תושבים וממוקמת בלב העיר רומא שבאיטליה. למדינה יש חשיבות נוצרית מיוחדת במינה, שכן בה ממוקמים המוסדות של ראשי הכנסייה הנוצרית וכמובן מקום מושבו של האפיפיור. בתור המקום שבו ממוקמים מוסדות השלטון העולמיים של הנצרות – יש למקום חשיבות גבוהה מאד עבור אנשים נוצרים בכל רחבי העולם ואפשר לומר שביקור ברומא, גם אם קצר מועד, לא יהיה שלם ללא ביקור בוותיקן, במוזאונים שבו ובגנים המרהיבים שלו. חשוב להכיר לפני ההגעה את האזור על מנת לתכנן את הביקור בדרך הטובה והיעילה ביותר.

הותיקן ברומא - סיור בותיקן עם טיאמו רומא

לטייל בוותיקן ולא לפספס שום דבר

טיול מודרך בותיקן בעברית

 • בזיליקת סנט פטרוס בזיליקה מעוצבת ומיוחדת, מרהיבה ביופייה ובעלת חשיבות היסטורית, שכן מיטב אומני הרנסנס היו שותפים במלאכת העיצוב שלה.
 • כיכר סנט פטרוס מדי יום רביעי מתקבצים ההמונים ברחבי הכיכר הענקית על מנת לצפות באפיפיור ולשמוע את הדרשה שלו, לראות אותו עצמו ולחוש ברוחניות של תפילה המונית. אין הכרח לקנות כרטיס ואפשר להיכנס ולעמוד מסביב לכיכר. אחת מהנחות היסוד של הכס הקדוש היא שכל אדם מוזמן לקחת חלק בתפילה ולכן היעדר כרטיס לא יהווה עילה לאי הגעה לתפילה.
 • גני הוותיקן אין מדובר בגנים בעלי שטח גדול מאד אך אם מזג האוויר מאפשר – מומלץ מאד לשוטט בהם, לחוש את הריאה הירוקה שהם מהווים וליהנות גם כאן מעיצוב מוקפד ומדויק של צמחיה, שיחים, וסוגים שונים של עצים ופרחים.
 • מוזיאון הוותיקן – כאן מדובר בעצם במתחם עצום של כמה מוזאונים בתחומים שונים – אומנות, אדריכלות, ארכיאולוגיה והיסטוריה. ההכנסות ממכירת הכרטיסים למוזאון זה הן מה שבעצם מחזיק כלכלית את קריית הוותיקן כולה ומאפשר את קיומה השוטף. קשה מאד, עד בלתי אפשרי להספיק לחזות בכל היצירות המוצגות שם בביקור אחד ולא בכדי מבקרים רבים מפצלים את הביקור או מחליטים מראש מה חשוב להם יותר ועל מה יוותרו. 
  מוזיאוני הוותיקן

 • הקפלה הסיסטינית מהווה חלק ממוזאון הוותיקן ויש בה אוצר מדהים של ציורי קיר ומפורסמים של היוצרים המובילים של שנות הרנסנס – מיכאלאנג’לו, בוטיצ’לי, פרוג’ינו ועוד. יצירת “יום הדין” המפורסמת מצוירת בדיוק מרשים מעל המזבח ואי אפשר שלא להתפעל מהדרך שבה צוירה בדייקנות.
 • משמר הוותיקן אי אפשר שלא לשים לב ל- 100 חיילי המשמר של הכס הקדוש הפזורים בנקודות הכניסה והיציאה מהוותיקן וברחבי כיכר פטרוס הקדוש. אלה חיילי המשמר השוויצרי והם האחראיים על שמירה על הסדר והביטחון בקריית הוותיקן כולה. המדים הצבעוניים שלהם מעניינים, שונים ומושכים את העין. הם עוברים הכשרה צבאית וחמושים בכלי נשק מודרניים, אך הכשרתם הצבאית כללה גם שימוש בחרבות, גרזנים ורומח.
 • גלריית התמונות כשמה כן היא – כוללת תמונות וציורים מרתקים המבטאים את הדת הנוצרית מתקופות שונות וממחישים איך הדת באה לידי ביטוי לאורך ההיסטוריה ולאור מאורעות שונים.
 • חדרי רפאל ארבעה חדרים מרתקים ומרהיבים ביופיים שמוקדשים ליוצר והאדריכל רפאל סנציו. חובבי האומנות והאדריכלות ייהנו מאד לחזות ביצירותיו המפורסמות שעקרונות אדריכליים מבוססים עליהן.
 • מוזאון פיו קלמנטינומתחם ייחודי המוקדש רובו ככולו ליצירות מיוון ורומא העתיקה, התקופה הקלאסית ועידן האימפריות.

מוזיאוני הוותיקן סיור מודרך בעברית

5 עובדות שלא ידעתם על הוותיקן

רומא מהממת ביופיה וטומנת בתוכה אומנות רבה. אפילו שבוע זה לא מספיק זמן כדי להיחשף לכל היופי שבעיר. אתם יכולים ליהנות מסיורים היסטוריים ברומא העתיקה (הקולוסיאום). לחובבי השופינג שבינכם מומלץ להגיע ביום ראשון בבוקר לשוק הפשפשים פורטה פורטזה.

עיר הותיקן נחשבת למדינה הקטנה ביותר בעולם 

המדינה העצמאית הקטנה הממוקמת ברומא משתרעת על קצת יותר מ-100 דונם. עיר הוותיקן מנוהלת כמונרכיה מוחלטת כאשר האפיפיור בראשה. הוותיקן מנטר את האירו שלו בעצמו, מדפיס חותמות משלו, מוציא דרכונים ולוחות רישוי, מפעיל כלי תקשורת ויש לו דגל והמנון משלו.

במשך 60 שנה האפיפיורים סירבו לעזוב את הוותיקן

בין השנים 1800-1900 האפיפיורים שלטו במספר מדינת ריבוניות ברחבי מרכז איטליה. המדינה החילונית חלשה על כל מדינות האפיפיורים למעט הוותיקן. ואז פרצה המלחמה הקרה בין הכנסייה הקתולית לממשלת איטליה. 

בניטו מוסוליני חתם על קיום עיר הוותיקן

המחלוקת בין ממשלת איטליה לכנסייה הקתולית הסתיימה בשנת 1929 עם חתימה על הסכמי לטרן, שאפשרו לוותיקן להתקיים כמדינה ריבונית.מוסוליני חתם על האמנה בשם המלך ויקטור עמנואל השלישי.   

ממשלת איטליה פיצתה את הכנסייה בפיצויים על סך יותר ממיליארד דולר (בכסף של ימינו). בוותיקן השתמשו בכסף כדי לשקם את המדינה הקטנה. 

המשמר השוויצרי נשכר לשמור על האפיפיור

המשמר השוויצרי נשכר לשמור על האפיפיור

המשמר השוויצרי מגן על האפיפיור משנת 1506. אז שכר האפיפיור יוליוס השני את אחד מכוחות החרב השוויצרים בשביל הגנה אישית, בעקבות בתי משפט אירופאים רבים. תפקידו של המשמר השוויצרי בעיר הוותיקן הוא אך ורק שמירה על האפיפיור. חיילי המשמר הם אנשי חינוך מאומנים ומיומנים מאוד וכולם אזרחים שוויצרים.

מדינת הוותיקן הקימה מרכז מחקר אסטרונומי בדרום מזרח אריזונה

ככל שהעיר רומא התפתחה,זיהום האוויר בעיר הפריע והקשה על האסטרונומים ממצפה הוותיקן לראות את שמי הלילה. כך בשנת 1981 נפתח מצפה מחקר שני בטוסון, אריזונה. במצפה מתבצע מחקר טלסקופי עדכני על הר גרהאם שבאריזונה. 

מוזיאוני הוותיקן

סיור במוזיאוני הוותיקן

אחת הטעויות הנפוצות ביותר בקרב התיירים המגיעים לוותיקן היא מתי להגיע למוזיאוני הוותיקן. תיירים רבים וקווי אוטובוסים מתחילים להגיע לחומות הוותיקן כבר בשעה 8 בבוקר, אז עדיף להשכים קום ולהגיע בזמן לפני שיהיה עמוס מדי. בחודשים מרץ עד אוקטובר המוזיאון פתוח בין השעות 09:00-16:00 בכל יום למעט יום ראשון. בחודשים נובמבר עד פברואר, המוזיאונים פתוחים בין השעות 10:00-13:45 בלבד.

כמה זמן להקדיש למוזיאונים?

סיור בתוך מוזיאוני הוותיקן

כשתהיו בנים, כדאי שתכינו את עצמכם לשהות של 3 עד 4 שעות כדי להספיק לראות את הכל. יש כל כך הרבה מה לראות, כולל מוזיאון פיו קלמנטינו, גלריית השטיחים והמפות הגיאוגרפיות, חדרי רפאל, והמפורסמת ביותר- הקפלה הסיסטינית. במידה ואתם מעוניינים לעשות סיור במוזיאונים או בגנים ישנן אפשרויות רבות אם זה ליחידים או לקבוצות.

מזון

טיול או חופשה תמיד גורמת לתיאבון, על אחת כמה וכמה ביום מלא ועמוס בין המוזיאונים המרהיבים. תוכלו להנות מרחוב בורגו פיו, הרחוב ממוקם בדיוק בדרך ממוזיאוני הוותיקן לבזיליקת פטרוס הקדוש. ברחוב יש הכל, החל מבתי מלון ועד לבתי קפה, גלידריות, מסעדות ואוכל מהיר. עם כל האפשרויות בטוח תוכלו למצוא משהו שמתאים לרצונות שלכם.

בזיליקת פטרוס הקדוש

בזיליקת פטרוס הקדוש הממוקמת בלב כיכר פטרוס הקדוש התוססת היא התחנה המושלמת אחרי מוזיאוני הוותיקן. שעות הפתיחה הן בין 07:00-18:30 כל יום. על מנת להיכנס יש לעבור הליך אבטחה ולהיות בלבוש ראוי עם כתפיים וברכיים מכוסות. במהלך חודשי הקיץ יש עומס גדול יותר אז השעות 11:00-13:00, 14:00-16:00 הן העמוסות ביותר. 

סיור בותיקן עם הילדים

אנחנו נתקלים בהרבה הורים שבאים עם השאלה הם מומלץ לעשות סיור בותיקן עם הילדים. התשובה לכך היא מובנת מאליה – כמובן שכן! איפה עוד אפשר לראות אלים מצריים קדומים, פסלים יוונים מרהיבים ביופיים? כרכרות אפיפיורים ומוזיאונים היסטוריים מרשימים? 

הותיקן הוא מקום ייחודי ומעניין גם עבור הילדים שלכם. זוהי דרך מצוינת לחוות היסטוריה וללמוד דרך המקומות היפים האלה על תקופות שונות בעברנו. כדי לבקר ובאמת להנות מיצירות המופת של הותיקן, יש צורך בסיור מאורגן. אבל לא סתם סיור, במיוחד כאשר הילדים שלכם והמתבגרים נגררים אחרים, אתם זקוקים למדריך לותיקן מצוין ודינמי למסלול מתוכנן היטב.

סיור בותיקן עם מדריך מתאים למשפחות

מוזיאוני הותיקן ממוקמים במקום אחד שבו מדריך נהדר הוא חובה! בסיור הותיקן הפרטי שלכם עם הילדים שלכם, דניאל המדריך לותיקן של טיאמו רומא יכול לתת לכם יותר תשומת לב, ולקחת אתכם לחלקים חשובים במוזיאונים שלרוב אינם כלולים בסיורים הרגילים. אנחנו בטיאמו רומא מאוד גמישים, ואנחנו הולכים בקצב שלכם, אז זו חוויה מושלמת למשפחות

למה סיורים שלנו מתאימים לילדים שלכם?

בסיורי הוותיקן שלנו המותאמים למשפחות עם ילדים אנחנו מערבים אותם, והופכים את הסיור לאטרקטיבי יותר וגורמים לכולם להיות חלק ולהשתתף, מה שהופך את החוויה מהנה יותר. אנחנו מתאימים את הסיורים שלנו לצרכים האישיים שלכם, והופכים את הטיול לבילוי לילדים ומבוגרים כאחד. 

בזכות הגישה הזאת שאימצנו, 20,000 יצירות האומנות המוצגות במוזיאוני הותיקן נגישות יותר לכל הגילאים, הציורים והפסלים העתיקים הגיוניים הרבה יותר, והביקור הופך לחוויה ייחודית לכל המשפחה.

מתי מומלץ לעשות סיור בותיקן עם הילדים?

הותיקן הינו בין המקומות המתויירים ביותר בעולם, ולכן הוא לרוב עמוס באנשים. ההמלצה שלנו למשפחות עם ילדים לבצע סיורים בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות. ייתכן והסיורים יהיו מעט יקרים יותר בשעות אלה, אך זה שווה כל שקל, זאת מהסיבה שבאמת יתאפשר לכם לעסוק באמנות, ולילדים יש מספקים מקום להסתובב ולהסתכל על הדברים שמושכים להם את העין.

הסיור המומלץ ביותר למשפחות

תלוי במה אתם והילדים שלכם אוהבים, ההמלצה שלנו היא סיור של שלוש שעות בותיקן. במהלך הסיור המדריך שלנו יעשה שימוש בעזרים חזותיים רבים, כדי לבדר את ילדים תוך כדי שהוא מלמד אותם אודות האומנות ומיתולוגיה עתיקה. את הסיור תתחילו מהגלריות, תיכנסו לקפלה הסיסטינית הנודעת בעולם, תהנו מכניסה מרהיבה לרחוב סנט, ובזיליקת פיטר.

כמובן שתוכלו להכין מראש עם דניאל את הסיור, ולשתף בתכנון את כל בני המשפחה. זאת מכיוון שתחושת הבחירה תביא את ילדכם להתרגשות, כיוון ששוחתם לפני הסיור על האתרים שאתם הולכים לראות, והם בטוח לא יתאכזבו מהמקומות המרשימים האלה.

חשיפת הארכיון הסודי בוותיקן

הוותיקן הודיע כי ב 2020 בכוונתו לחשוף מסמכים על פועלו של האפיפיור פיוס ה-12. במשך שנים הופעל לחץ מצד ארגונים יהודיים אשר טענו כי האפיפיור ה-12 שתק למול מעשי הנאצים.

“הכנסייה לא פוחדת מההיסטוריה” – כך לפי פרנסיסקוס, האפיפיור הנוכחי. 100 מסמכים נבחרו להופיע בתערוכה החגיגית המתקיימת במוזיאון הקפיטוליני ברומא. זאת, מתוך צעד גדול יותר של חשיפת כאלף מסמכים שנאספו בוותיקן במשך 1,200 שנים, אם לא יותר.

התכתבויות של הוותיקן והאפיפיורים מתועדות במסמכים. בין היתר מדובר בהתכתבויות עם גורמים כגון היטלר, הנכד של ג’ינגס חאן, מיכאלאנג’לו, מוצארט, וגלילאו גליליי. אם אתם חובבי היסטוריה או סתם חשקה נפשכם ללמוד על התרחשויות היסטוריות בעולמנו, המסמכים שחושף הוותיקן וודאי יעניינו אתכם עד מאוד.

לפי הודעת האפיפיור פרנסיסקוס, הוא הגיע בעצמו להחלטה על פתיחת הארכיונים. תאריך היעד לפתיחתם הוא ה-2 במרץ 2,020. לצד דברים אלו הוסיף האפיפיור כי לדעתו היחס אל המורשת של פיוס ה-12 מבוסס במידה מסוימת על הגזמות ודיעות קדומות.

באתר ‘הארץ’ פורסמו כמה דוגמאות משמעותיות. למשל אפשר לציין מסמך של האפיפיור שעוסק בחלוקת העולם החדש בין פורטוגל וספרד מיד לאחר שקולומבוס חזר מביקורו ביבשת אמריקה בשנת 1,493.

כמו כן, מוצגת בקשה שנשלחה לאפיפיור – לאשר את הגירושים של המלך הנרי השמיני מאשתו. האפיפיור דאז סירב לבקשה זו, וכתוצאה מכך בריטניה ביטלה את סמכותו בשטחה, מהלך זה הוביל במרוצת השנים להקמת הכנסייה האנגליקנית.

רומא רוויית אטרקציות ויש הרבה מה לראות. לחובבי היסטוריה מומלץ מאוד לבקר בתערוכה.

סיור בותיקן בעברית

סיור בותיקן בעברית עם טיאמו רומא

סיור קבוצתי בותיקן

דן הגיע לרומא במטרה ללמוד ארכיטקטורה ולחקור על ההיסטוריה של העיר. דן עוסק למעלה מ-16 שנה בתחום התיירות בעיר, הוא בקיא ומכיר כל פינה, מתורגל ומנוסה בסיורים מודרכים לקבוצות ומשפחות.

חווית הטיול שלכם בקבוצה עם מדריך לותיקן מנוסה תאפשר לכם להנות מהיופי המרהיב של המבנה ההיסטורי, ללמוד על ההיסטוריה שלו מקרוב ולדון עם חברי הקבוצה על הנושא. 

לפרטים נוספים ותיאום סיורים בעברית או באנגלית עם מדריך מנוסה צרו איתנו קשר, ונהוך את הטיול שלכם בעיר למושלם


אין ספק שיש הרבה מה לראות ולחוות בקריית הוותיקן ולכן יש חשיבות גבוהה מאד לתכנון מוקדם של הסיור. כך לבטח לא מפספסים שום אתר חשוב ואפשר ליהנות בדיוק ממה שאוהבים ונהנים ממנו. כשמגיעים לרומא – אסור לוותר על ביקור בקריית הוותיקן ותחושות של עוצמה וחשיבות מורגשות בקרב כל מבקר, ללא קשר לדת שהוא משתייך אליה.

סיור מודרך בוותיקן

מעוניינים לבקר בוותיקן ? צרו קשר לפרטים אודות סיור בעברית ברומא.