המדריך למטייל בותיקן

המדריך למטייל בוותיקן

קריית הוותיקן (או מדינת הוותיקן בפי לא מעט אנשים ברחבי העולם) היא מדינה ריבונית קטנטנה המונה כ- 1000 תושבים וממוקמת בלב העיר רומא שבאיטליה. למדינה יש חשיבות נוצרית מיוחדת במינה, שכן בה ממוקמים המוסדות של ראשי הכנסייה הנוצרית וכמובן מקום מושבו של האפיפיור. בתור המקום שבו ממוקמים מוסדות השלטון העולמיים של הנצרות – יש למקום חשיבות גבוהה מאד עבור אנשים נוצרים בכל רחבי העולם ואפשר לומר שביקור ברומא, גם אם קצר מועד, לא יהיה שלם ללא ביקור בוותיקן, במוזאונים שבו ובגנים המרהיבים שלו. חשוב להכיר לפני ההגעה את האזור על מנת לתכנן את הביקור בדרך הטובה והיעילה ביותר.

לטייל בוותיקן ולא לפספס שום דבר

  • בזיליקת סנט פטרוס – בזיליקה מעוצבת ומיוחדת, מרהיבה ביופייה ובעלת חשיבות היסטורית, שכן מיטב אומני הרנסנס היו שותפים במלאכת העיצוב שלה.
  • כיכר סנט פטרוס – מדי יום רביעי מתקבצים ההמונים ברחבי הכיכר הענקית על מנת לצפות באפיפיור ולשמוע את הדרשה שלו, לראות אותו עצמו ולחוש ברוחניות של תפילה המונית. אין הכרח לקנות כרטיס ואפשר להיכנס ולעמוד מסביב לכיכר. אחת מהנחות היסוד של הכס הקדוש היא שכל אדם מוזמן לקחת חלק בתפילה ולכן היעדר כרטיס לא יהווה עילה לאי הגעה לתפילה.
  • גני הוותיקן – אין מדובר בגנים בעלי שטח גדול מאד אך אם מזג האוויר מאפשר – מומלץ מאד לשוטט בהם, לחוש את הריאה הירוקה שהם מהווים וליהנות גם כאן מעיצוב מוקפד ומדויק של צמחיה, שיחים, וסוגים שונים של עצים ופרחים.
  • מוזאון הוותיקן – כאן מדובר בעצם במתחם עצום של כמה מוזאונים בתחומים שונים – אומנות, אדריכלות, ארכיאולוגיה והיסטוריה. ההכנסות ממכירת הכרטיסים למוזאון זה הן מה שבעצם מחזיק כלכלית את קריית הוותיקן כולה ומאפשר את קיומה השוטף. קשה מאד, עד בלתי אפשרי להספיק לחזות בכל היצירות המוצגות שם בביקור אחד ולא בכדי מבקרים רבים מפצלים את הביקור או מחליטים מראש מה חשוב להם יותר ועל מה יוותרו. 
  • הקפלה הסיסטינית – מהווה חלק ממוזאון הוותיקן ויש בה אוצר מדהים של ציורי קיר ומפורסמים של היוצרים המובילים של שנות הרנסנס – מיכאלאנג’לו, בוטיצ’לי, פרוג’ינו ועוד. יצירת “יום הדין” המפורסמת מצוירת בדיוק מרשים מעל המזבח ואי אפשר שלא להתפעל מהדרך שבה צוירה בדייקנות.
  • משמר הוותיקן – אי אפשר שלא לשים לב ל- 100 חיילי המשמר של הכס הקדוש הפזורים בנקודות הכניסה והיציאה מהוותיקן וברחבי כיכר פטרוס הקדוש. אלה חיילי המשמר השוויצרי והם האחראיים על שמירה על הסדר והביטחון בקריית הוותיקן כולה. המדים הצבעוניים שלהם מעניינים, שונים ומושכים את העין. הם עוברים הכשרה צבאית וחמושים בכלי נשק מודרניים, אך הכשרתם הצבאית כללה גם שימוש בחרבות, גרזנים ורומח.
  • גלריית התמונות – כשמה כן היא – כוללת תמונות וציורים מרתקים המבטאים את הדת הנוצרית מתקופות שונות וממחישים איך הדת באה לידי ביטוי לאורך ההיסטוריה ולאור מאורעות שונים.
  • חדרי רפאל – ארבעה חדרים מרתקים ומרהיבים ביופיים שמוקדשים ליוצר והאדריכל רפאל סנציו. חובבי האומנות והאדריכלות ייהנו מאד לחזות ביצירותיו המפורסמות שעקרונות אדריכליים מבוססים עליהן.
  • מוזאון פיו קלמנטינו – מתחם ייחודי המוקדש רובו ככולו ליצירות מיוון ורומא העתיקה, התקופה הקלאסית ועידן האימפריות.

אין ספק שיש הרבה מה לראות ולחוות בקריית הוותיקן ולכן יש חשיבות גבוהה מאד לתכנון מוקדם של הסיור. כך לבטח לא מפספסים שום אתר חשוב ואפשר ליהנות בדיוק ממה שאוהבים ונהנים ממנו. כשמגיעים לרומא – אסור לוותר על ביקור בקריית הוותיקן ותחושות של עוצמה וחשיבות מורגשות בקרב כל מבקר, ללא קשר לדת שהוא משתייך אליה.