אצטדיון רומא

אצטדיון רומא

אצטדיון האולימפיקו ברומא – מרכז הספורט הלאומי של איטליה

אצטדיון האולימפיקו ברומא הוא אחד האצטדיונים הגדולים והחשובים בעולם. הוא ממוקם בצפון העיר, באזור פורו איטליקו, ומארח משחקים של שתי קבוצות הכדורגל הגדולות של רומא, רומא ולאציו, כמו גם אירועי ספורט בינלאומיים רבים, כולל משחקי גביע העולם, יורו ואולימפיאדות.
האצטדיון נבנה במקור בשנת 1928 עבור המשחקים האולימפיים של 1960. הוא שופץ ושודרג מספר פעמים מאז, ובשנת 1990 הוא היה אחד מארבעת האצטדיונים המארחים את גביע העולם בכדורגל.

תכונות האצטדיון

אצטדיון האולימפיקו הוא אצטדיון רב-תכליתי, המכיל 70,634 מקומות. הוא בנוי בצורת אליפסה, עם שני יציעים ראשיים ויציע קטן יותר בקצה אחד. היציע הראשי הדרומי הוא ביתם של אוהדי רומא, בעוד שהיציע הראשי הצפוני הוא ביתם של אוהדי לאציו.
האצטדיון מאובזר במתקנים חדישים, כולל מערכת חימום תת-קרקעית, מסכי וידאו גדולים ומערכת תאורה מודרנית. הוא גם כולל מרכז ספורט מקצועי המציע מגוון רחב של שירותים, כולל בריכה, מכון כושר, חדרי עיסוי ועוד.

אירועים חשובים

אצטדיון האולימפיקו אירח מגוון רחב של אירועים חשובים, כולל:

  • משחקי גביע העולם בכדורגל 1990, 2006 ו-2022
  • טורניר יורו 1968, 1980, 1996, 2000 ו-2020
  • המשחקים האולימפיים של 1960 ו-2020
  • משחקי גמר ליגת האלופות של 1996 ו-2009
  • משחקי סופר קופה האיטלקית

אם אתם חולמים להיות במשחק כדורגל באיצטדיון – עליכם לרכוש כרטיסים לליגה איטלקית, כאשר מומלץ לרכוש כמה שבועות מראש כי הכרטיסים אוזלים מהר מאוד.

האולימפיקו: קצת היסטוריה

בניית אצטדיון האולימפיקו החלה בשנת 1928, במסגרת פרויקט “פורו מוסוליני”, מתחם ענק שנבנה ברומא בתקופת שלטונו של בניטו מוסוליני. האצטדיון נבנה על ידי המהנדס אנגלו פריסה והארכיטקט אנריקו דל דביו, והוא נפתח לראשונה בשנת 1937.

בתחילה, האצטדיון נקרא “סטאדיו דיי סיפרסי” (Stadio dei Cipressi), על שם עצי הארזים שגדלו באזור. בשנת 1953, האצטדיון שונה שמו ל”אצטדיון האולימפיקו” כדי להתאים למשחקים האולימפיים של 1960, שהתקיימו ברומא.

לאחר המשחקים האולימפיים, האצטדיון שופץ מספר פעמים, האחרון שבהם בשנת 1990. השיפוץ כלל הרחבת האצטדיון ל-70,634 מקומות, וכן שדרוג המתקנים והשירותים.

סיור באצטדיון האולימפיקו

סיור באצטדיון האולימפיקו הוא חוויה מרתקת לכל מי שמתעניין בכדורגל, בספורט ובתרבות האיטלקית. במהלך הסיור, המבקרים ילמדו על ההיסטוריה של האצטדיון, על המשחקים החשובים ששוחקו בו ועל המתקנים השונים שהוא מציע.
הסיור כולל ביקור במושב היוקרתי, בחדרי ההלבשה של השחקנים ובחדרי העיתונות. המבקרים גם יוכלו לראות את המגרש מקרוב ולהרגיש את האווירה הייחודית של האצטדיון.
סיורים מודרכים באצטדיון האולימפיקו
סיורים מודרכים באצטדיון האולימפיקו זמינים במספר שפות, כולל עברית. הסיורים יוצאים מספר פעמים ביום, והם כוללים מדריך מיומן שיספר למבקרים על כל מה שצריך לדעת על האצטדיון.

לסיכום

אצטדיון רומא, האולימפיקו, הוא ביתה של קבוצת הכדורגל רומא, והוא נחשב לאחד האצטדיונים היפים והמתקדמים ביותר בעולם. האצטדיון נבנה בהתאם לתקני ה-UEFA, והוא יכול לארח משחקים של ליגת האלופות, הליגה האירופית, וגביע העולם בכדורגל.

האצטדיון ממוקם במזרח העיר, בקרבת שדה התעופה הבינלאומי של רומא-צ’מפינו. האצטדיון מכיל 60,000 מקומות ישיבה, והוא תוכנן על ידי האדריכלים האיטלקים סטפנו מרצ’לו וג’ובאני מרצ’לו. האצטדיון תוכנן להיות ידידותי לסביבה, והוא כולל מערכות מתקדמות לחיסכון באנרגיה.

בנוסף, בשביל לחוות את ההיסטוריה והתרבות האיטלקית מומלץ לקחת סיורים מודרכים ברומא. סיורים מודרכים יכולים לעזור לכם לחוות את רומא בצורה עמוקה יותר ולהבין את העיר על כל רבדיה.