תחבורה ציבורית ברומא

גם אם תחפשו היטב תתקשו למצוא ממליצים על שימוש ברכב פרטי בביקור בעיר רומא. למעשה במרבית ערי הבירה בעולם ובמיוחד במדינות אירופה הקלאסית, התניידות בנהיגה עצמית היא משימה מאתגרת מאד.

רומא היא עיר ענקית, הכוללת בתוכה כמה מהאטרקציות התיירותיות הגדולות בעולם, בכלל זה מרכז ראשי עבור העולם הדתי הנוצרי. בעקבות כך, היא תמיד מתויירת, צפופה ועמוסה.

אם אתם מבקרים ברומא, מומלץ להשתמש בתחבורה ציבורית. עיריית רומא דואגת שהתחבורה הציבורית תהייה יעילה ושתיתן מענה מתאים לרבבות התיירים. 

בסופו של דבר, שימוש בתחבורה ציבורית חוסך זמן (פקקים, חיפוש חנייה), כסף (דלק, חנייה, קנסות פוטנציאלים, תאונה פוטנציאלית) וגם חוסכת ריב עם נהג איטלקי (לא מומלץ).

סיורים מודרכים ברומא >>>

אז מה יש לנו ברומא?

כמו מרבית הערים הגדולות באירופה, גם רומא מציעה מספר אפשרויות של תחבורה ציבורית שיחדיו משלימות אחת את השנייה ונותנות מענה יחסית יעיל ומקיף להתניידות בעיר, במיוחד בכל הקשור להגעה לאטרקציות המרכזיות.

מוניות – עידן הטלפון החכם הכניס לחיינו שירותי מוניות בהזמנה מקוונת, המתחרים בנהגי המוניות המסורתיים (אלו שעוצרים ברחוב או מחכים  בנקודות תיירות). ברומא ניתן להשתמש בכמה אפליקציות מוניות, UBER, FREE NOW ו – APPTAXI הן העיקריות אך יש עוד.

היתרונות בהזמנת תחבורה דרך האפליקציה היא שסכום הנסיעה מוצג מראש, יש כתובת לתלונות ויש אפשרות להשוות מחיר נסיעה בין שתי אפליקציות. מצד שני, ייתכן ותצטרכו להמתין כמה דקות עד להגעת הרכב.

מומלץ להוריד לפחות שתי אפליקציות מסוג אלו וכמובן ניתן להשתמש גם במוניות הרגילות. 

טיפ מונית! בעלייה למונית רגילה בקשו הפעלת מונה, הפעילו במקביל את גוגל מפות לראות את המסלול ומשך הזמן. פעולות אלו יקטינו את האפשרות שנהג המונית ייעשה לכם ועליכם סיבוב.

אוטובוסים – כלי תחבורה ציבורי עדיין חי וקיים וברומא אפילו יעיל ופעיל מאד.האוטובוסים מגיעים כמעט לכל מקום ובתדירות יחסית גבוהה במהלך שעות היום והערב. בלילה, הם עוברים לפעול במתכונת קווי לילה.

ברומא כמו בעוד ערים בעולם, כרטיס נסיעה תקף גם לנסיעה ברכבת מטרו וגם ברכבת TRAM חשמלית. לכרטיס אחד יש תוקף של  100 דקות במהלכן ניתן לעלות לאחד מהכלים הללו. ניתן לקנות כרטיס ל-24 שעות ואפילו כרטיס ל – 72 שעות שיכול להיות יעיל מאד לתיירים שמגיעים לכמה ימים לעיר.

גם בשימוש באוטובוס הטלפון החכם בא לעזרתנו וניתן להשתמש באפליקציות למידע על קווים, זמנים ודרכי הגעה. האפליקציה MOOVIT (ישראלית) פעילה מאד גם ברומא ומומלץ להשתמש בה.

מטרו – רכבת עירונית הפועלת באמצעות שלושה קווים (A,B,C) בשלושה אזורים ברומא, יעילה ונוחה. לצד המטרו פועל קו רכבת עירוני נוסף שנקרא TRAM. מדובר ברכבת חשמלית שגם מהווה כלי תחבורה משלים למטרו ולאוטובוס.

רכבת – רכבות הן לרוב כלי תחבורה בין עירוני בכל מדינה, אולם מכיוון שרומא עיר גדולה נמצאות בה ארבע תחנות המאפשרות במידה רבה תנועה גם דרכם לאזורים שונים.

עוד נושאים שכדאי לכם לדעת:

סיור בותיקן – המידע המלא 2022

בית הכנסת הגדול ברומא

מסעדות ברומא- איפה מומלץ לאכול?

דברים קטנים שחוסכים כסף וזמן בשימוש בתחבורה ציבורית ברומא

  • פיקוח – העירייה מפעילה מערך פיקוח לבדיקה שנוסעים אכן רכשו כרטיסים. הנוסעים נדרשים לתקף את הכרטיס שרכשו (יש מתקני תיקוף ולא רוכשים כרטיסים ישירות מהנהג). שימוש בתחבורה ציבורית ללא כרטיס בתוקף יוביל לקבלת כנס של כמה עשרות יורו.
  • ילדים – מתחת לגיל 10 לא חייבים בכרטיס נסיעה
  • כרטיסים – ניתן לרכוש כרטיסים בחנויות עיתונים, דוכנים טבק, במטרו.
  • אוטובוס תיירים – יכול להיות דרך טובה להתנייד תוך כדי ביקור באטרקציות. יש כרטיסי שתקפים אפילו ליומיים כך שזה מאפשר להספיק הרבה. הכרטיס מאפשר לרדת ולעלות בתחנות השונות לאורך המסלולים בעיר.

סיכום

תחבורה ציבורית ברומא היא פתרון יעיל ואף חסכוני להתניידות במקום רכב פרטי. 

השימוש בתחבורה ציבורית מפנה אתכם להסתכל על העיר, על המבנים, על האנשים ולהרגיש את העיר באופן שלא תרגישו ברכב. וגם, אל תוותרו על ללכת גם ברגל. זה גם בריא וגם חוויה אחרת של לחוות את העיר.