רומא הקטנה, אך השפעתה היא עצומה

לעומת ערי בירה אירופאיות מקבילות, רומא ניחנה בקסם מיוחד שמבדיל אותה מן היתר. לצד האדריכלות המרהיבה, שפע המאכלים במטעמים משובחים ותרבות ססגונית וחמימה, סיור ברומא תוחם את מרבית האטרקציות שלו בתוך אזור “קטן” באופן יחסי וזאת אם נשווה את הבירה האיטלקית לערים מקבילות דוגמת ברלין או פריז.

אך בתוך אותה בירה ‘צנועה’ באופן יחסי באשר לגודלה, אפשר למצוא שפע של אדריכלות עד שכל סיור וסיור רק יגרד את קצה הקרחון. קצה הקרחון אמרנו? חכו שנגיע לשפע ההיסטוריה שניתן למצוא בה, היסטוריה אשר השפיעה גם על העת המודרנית, וניתן למצוא לכך אינספור מגוון רמיזות.

אם ננסה לחשוב על השפעות תרבותיות, אז הרי שאחת מן ההשפעות היותר מובהקות על תרבותם של עמים שלמים ברחבי הגלובוס מתבטאת לא אחת באמצעות השפה! 

המורשת החשובה של רומא

זוכרים שאמרנו שנגרד את קצה הקרחון? אז גם כותרת זו כמעט ונחשבת למשימה בלתי אפשרית שכן איך תוחמים את כל מורשתה של רומא בפסקה כה קצרה?

ממערכת הכבישים הסבוכה שאפיינה את המהנדסים הרומיים, דרך אדריכלות שאת השפעתה ניתן למצוא בארצות בולטות ביופיין דוגמת צרפת, גרמניה ובריטניה, ועד להמצאת המלט (נוסחה שעד היום חוקרים מנסים לפצחה).

אך מורשת שכולנו מרגישים בכל יום ויום הוא דווקא שפתם של הרומאים הלא היא הלטינית. לאחר נפילתה של אימפריה, המשיכה הלטינית לשמש את המלומדים ואת הכנסייה הקתולית. סופרים מטעם הכנסייה השתמשו בלטינית כדי ליצור מסמכים חשובים, ואצילים אירופאים למדו אותה כדי שיוכלו לתקשר עם עמיתים ממדינות אחרות.

הלטינית נותרה בהשפעתה הכה רבה, עד שמספר שפות אירופיות מודרניות למעשה התפתחו וצמחו מתוכה בהן האיטלקית, הספרדית והצרפתית. אנגלית שהיא שפה גרמנית אף היא הושפעה מאוד מן הלטינית כאשר הנורמנים הדוברים צרפתית ואשר כבשו את אנגליה בשנת 1066, הביאו עמם מטען תרבותי לרבות האלף-בית הלטיני שמשמש גם את האנגלית.

דוגמאות להשפעות הלטינית הרומית

במהלך המאה השלישית והרביעית אז עלתה האימפריה הרומית, כבשו הרומאים את מרבית אירופה כולל צרפת לה העניקו את השם גאליה. זו למעשה, אותה המילה שנמצאת בשמו של שארל דה גול, נשיאה המפורסם. ככל שחלפו השנים, מילים לטיניות רבות הוטמעו בשפה הצרפתית ותרמו רבות להתפתחותה. כך לדוגמה deus בלטינית משמעותה אלוהים ומקבילה בצרפתית היא dieu. Cera בלטינית משמעותה שעווה ו-cire היא מקבילתה. Liber משמעותו ספא בלטינית וכך livre… מניחים שכבר הבנתם?

יותר מעניין מזה, יהיה לאתר את ההשפעות של הלטינית דווקא על השפה האנגלית שכלל לא צמחה ממנה. אין מדובר במילים צדדיות כי אם במילים המשמשות אותנו כמעט בכל היבט בחיי היומיום: butyrum הוא לא אחר מאשר butter חמאה, ו-cuppa הובילה למילה cup כוס. Strata היא לא אחרת מאשר המילה street והיא גם זו שהשפיעה על היווצרותה של המילה straight במשמעת ללכת ישר.

החלטתם להזמין סיור ברומא? אתם לא אחרת מאשר במרכז העולם

ובכן, תלוי בהחלט את מי אתם שואלים, אך כאשר אתם בוחרים בסיורים של Ti Amo Roma, אתם בהחלט יכולים ליהנות מניצוץ של אהבה ענקית לרומא, כזו שהופכת כל סיור מודרך, לחוויה מלמדת, מרתקת ומסקרנת במיוחד.

אנו נשמח להזמין אתכם לסיורים שלנו ולספק לכם פרטים נוספים על הטיולים המודרכים ברחביה של העיר שממנה צמחה אחת מן ההשפעות התרבותיות הגדולות בעולם.