5 סיבות לבקר בקוליסאום

5 סיבות למה חייבים לבקר בקולוסיאום!

הקולוסאום הוא אמפי תאטרון ענקי בצורת אליפסה שנבנה ברומא בין השנים 70 – 80 לספירה והוא נחשב ליצירת אדריכלות מופת, מרהיבה ביופייה, ייחודית ופורצת דרך ביחס לתקופה שבמהלכה נבנה וביחס לידע שהיה קיים בתקופה זו. לקולוסאום יכלו להיכנס עד 70,000 צופים ומטרת ההקמה שלו הייתה לצורך קיום קרבות בין גלדיאטורים, הוצאות להורג, קרבות בין בני אדם לבעלי חיים טורפים ועוד. הקולוסאום נשמר בצורה יחסית טובה ואיכותית והוא מהווה את הסמל הבלתי רשמי של רומא. אי אפשר להגיע לרומא בלי לבקר באתר המרשים, אפילו מבחוץ ולהתרשם מהבנייה, מהעיצוב והגודל העצום. יש לא מעט סיבות למה חשוב וכדאי לבקר בו, להלן חמש מהן.

  • גודל ועוצמה – ככל שהולכים ומתקרבים לאתר הענק כך מתחילים להרגיש את העוצמה שלו, את הגודל העצום ואת החשיבות ההיסטורית שלו. אין זה פשוט לעמוד במרכזו של אמפי תאטרון ענק (שכיום אפשר להקביל אותו למגרש כדורגל) ולדמיין את כל מי שלקח חלק בקרבות ובמקרים רבים מצא בהם את מותו. דבר נוסף שאי אפשר שלא להתפעל מעצם הבנייה של מבנה כל כך מרהיב בתקופה עתיקה שהמשאבים ודרכי הבנייה בה היו מוגבלות ושונות באופן מהותי.
  • שימור אתרים והגנה על ההיסטוריה – גם מי שלא חובב היסטוריה או אתרים עתיקים לא יכול שלא להתרשם מהמבנה הענק. בשל היותו של המבנה סמל לא רשמי אך מקובל ונפוץ של רומא – כל ביקור בעיר יכלול ביקור בקולוסאום ותיירים מכל רחבי העולם אכן מקפידים על כך. הקולוסאום ממוקם בסמוך לפורום הרומאי העתיק, מה שהיה בעת העתיקה מרכז העיר, השוק והמרחצאות ושילוב של שני אתרים אלה ביחד עוזר מאד להבין איך נראתה רומא בעת הפיכתה לאימפריה בינלאומית.
  • חשיבות יהודית – את הקולוסאום בנו כ- 50,000 עבדים יהודיים שחלק מהם איבדו את חייהם במהלך העבודות המפרכות. כאשר יודעים עובדה זו ומבינים את הגודל העצום של המבנה, כולל חדרים וחללים פנימיים, הקשתות שמעטרות את המושבים של הקהל והגובה המרשים – אי אפשר שלא לחוש רטט קטן בלב ולחשוב על היהודים שעבדו בפרך, שבריאותם נפגעה ושלא שבו לביתם לאחר סיום העבודות ולאחר שהפך האתר למקום שמרכז מוות ביסורים עבור לא מעט אנשים.
  • בעלי חיים וחיות בר – מכיוון שהיה צריך לצוד חיות בר במיוחד על מנת להביאן אל הקולוסאום כדי להילחם בגלדיאטורים – באותה התקופה נכחדו מינים שלמים של חיות מוגנות בעלות חשיבות ביולוגית ואקולוגית. ישנה סברה שמינים מסוימים שעדיין אי אפשר לשחזר את האוכלוסייה שלהם עדיין חסרים וכנראה שאפילו פריטים בודדים שלהם לא נמצאים בשום מקום אחר בכל רחבי העולם. עם ידיעה מצערת זו חשוב להגיע, להפגין נוכחות ולזכור שהעולם כיום נמצא במקום אחר לגמרי מבחינת היחס לסביבה ולבעלי החיים.
  • עניין – בגג הקולוסאום הותקן תריס שאפשר היה לפתוח ולסגור על מנת להגן על קהל הצופים מפני גשם. בימי גשם חזקים נפתח דווקא התריס, קרקעית הארנה הוצפה במים ואפשר היה להציג בה שחזור של קרבות מים. מופעים רטובים או יבשים התקיימו באתר מדי יום עבור תושבי רומא וההערכה היא שכחצי מיליון בני אדם ובעלי חיים מצאו בקולוסאום את מותם האכזרי, הכואב והמלא ביסורים קשים. 

אין ספק שהקולוסאום הוא אתר חובה לכל מי שמבקר ברומא והוא אכן עמוס בתיירים שמגיעים אליו מכל רחבי העולם. ביקור ברומא לא יהיה מושלם ושלם בלי להגיע לחזות בפלא האדריכלי הזה, אפילו רק מבחוץ.