רומא – מידע כללי

בימים עברו רומא לא הייתה רק עיר, אלא אימפריה עצומה שחלשה על מרבית העולם. משפטים כמו “כל הדרכים מובילות לרומא” או “רומא לא נבנתה ביום אחד” מבטאים ומזכירים עד כמה מרכזי היה תפקידה של רומא בבניית התרבות המערבית בת ימינו.

רומא הנוכחית אמנם אינה אימפריה בפני עצמה, אולם שרידי העבר המפואר עוד ניכרים בה היטב. במהלך הסיורים המודרכים ברומא, נחשפים המבקרים לאין ספור פינות חמד. בין אם זהו בניין מרהיב ביופיו, מזרקה מקושטת, רחוב צר בנוי אבן או פלא עולם של ממש, כמו הקולוסאום והפורום, הדברים ששווה לראות ברומא פשוט לא נגמרים. לצד נפלאות העבר מצטיינת רומא גם בעניינים השייכים להווה, כמו מסעדות פאר רבות ואזורי קניות מרובים.

תיירות ברומא

העיר רומא היא אחד מהיעדים הקלאסיים לתיירות באירופה. עיר שההיסטוריה בה חיה ונושמת ולצידה ישנת תרבות אדירה של קניות, אופנה, מוזיקה, ספורט וכמובן אוכל טוב. האתרים המפורסמים ברומא קשורים קשר ישיר לאדריכלות ולהיסטוריה של שתי תקופות הזוהר של העיר:

  • תקופת רומא העתיקה בה הייתה העיר מרכזה של האימפריה הגדולה ביותר שידעה האנושות.
  • תקופת הרנסנס בה הייתה רומא מרכז פוליטי ודתי של העולם המערבי כולו.

בין האתרים המרכזיים של רומא העתיקה ניתן למנות אתרים כמו הקולוסיאום, אולי מבנה הבידור הקיים המרשים ביותר בעולם. ופורום רומאנוס (הפורום הרומי) – בו ניתן לראות את הרחוב הראשי של רומא העתיקה. אליהם ניתן להוסיף את הפנתיאון, הקירקוס מקסימוס, גבעת הקפיטולין ועוד רבים אחרים.

האתרים המרכזיים של תקופת הרנסנס הם הכיכרות והמזרקות המפורסמות שמרכיבות את רומא, כמוה הפונטנה די טרווי המיוחדת, פיאצה נאבונה ופיאצה דל פופולו השוקקות חיים וכמובן מזרקת הסירה והמדרגות הספרדיות שהפכו להיות אייקון ידוע של העיר.

מלבד הפיאציות, ראוי להזכיר עוד אתר מרכזי המסמל את תקופת הרנסאנס של רומא, הלא הוא מדינת הוותיקן. הוותיקן הינה שארית של תקופת הזוהר של האפיפיורות בעיר והיא כוללת אתרים כמו כנסיית פטרוס הקדוש, את מוזיאון הוותיקן בוא תוכלו לראות שלל המוצגים גם את הקפלה הסיסטינית של michelangelo ואת חדרי רפאל.

רובע חיי הלילה המיוחד ביותר הוא רובע הטרסטוורה. בעבר היה הרובע שכונת מגורים של מעמד הפועלים, ועם השנים הפך להיות רובע הצעירים של העיר בו תמצאו מסעדות אופנתיות ומועדוני לילה מבוקשים.

רומא (ומדינת הוותיקן שבתוכה) נחשבת לאחת הערים האהובות ביותר בעולם, והתשתיות לתיירים מפותחות בהתאם. לקראת הביקור ברומא כדאי להצטייד בזוג נעלי הליכה נוחות, במפה עדכנית, בלא מעט סבלנות (האיטלקים מזכירים לא במעט את הישראלים בכל הנוגע לשירות וישירות), ובעיקר בעיניים ואוזניים פקוחות לקלוט את ההוד החד פעמי של העיר.