חשיפת הארכיון הסודי בוותיקן

הוותיקן הודיע כי ב 2020 בכוונתו לחשוף מסמכים על פועלו של האפיפיור פיוס ה-12. במשך שנים הופעל לחץ מצד ארגונים יהודיים אשר טענו כי האפיפיור ה-12 שתק למול מעשי הנאצים.

“הכנסייה לא פוחדת מההיסטוריה” – כך לפי פרנסיסקוס, האפיפיור הנוכחי. 100 מסמכים נבחרו להופיע בתערוכה החגיגית המתקיימת במוזיאון הקפיטוליני ברומא. זאת, מתוך צעד גדול יותר של חשיפת כאלף מסמכים שנאספו בוותיקן במשך 1,200 שנים, אם לא יותר.

התכתבויות של הוותיקן והאפיפיורים מתועדות במסמכים. בין היתר מדובר בהתכתבויות עם גורמים כגון היטלר, הנכד של ג’ינגס חאן, מיכאלאנג’לו, מוצארט, וגלילאו גליליי. אם אתם חובבי היסטוריה או סתם חשקה נפשכם ללמוד על התרחשויות היסטוריות בעולמנו, המסמכים שחושף הוותיקן וודאי יעניינו אתכם עד מאוד.

לפי הודעת האפיפיור פרנסיסקוס, הוא הגיע בעצמו להחלטה על פתיחת הארכיונים. תאריך היעד לפתיחתם הוא ה-2 במרץ 2,020. לצד דברים אלו הוסיף האפיפיור כי לדעתו היחס אל המורשת של פיוס ה-12 מבוסס במידה מסוימת על הגזמות ודיעות קדומות.

באתר ‘הארץ’ פורסמו כמה דוגמאות משמעותיות. למשל אפשר לציין מסמך של האפיפיור שעוסק בחלוקת העולם החדש בין פורטוגל וספרד מיד לאחר שקולומבוס חזר מביקורו ביבשת אמריקה בשנת 1,493.

כמו כן, מוצגת בקשה שנשלחה לאפיפיור – לאשר את הגירושים של המלך הנרי השמיני מאשתו. האפיפיור דאז סירב לבקשה זו, וכתוצאה מכך בריטניה ביטלה את סמכותו בשטחה, מהלך זה הוביל במרוצת השנים להקמת הכנסייה האנגליקנית.

רומא רוויית אטרקציות ויש הרבה מה לראות. לחובבי היסטוריה מומלץ מאוד לבקר בתערוכה.

מעוניינים לבקר בוותיקן ? צרו קשר לפרטים אודות סיור בעברית ברומא.